T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI
WEB SİTESİ GİZLİLİK VE ÇEREZ POLİTİKASI
Web sitemizi ziyaret edenlerin kişisel verilerini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlemekte ve gizliliğini korumaktayız. Bu Web Sitesi Gizlilik ve Çerez Politikası ile ziyaretçilerin kişisel verilerinin işlenmesi, çerez politikası ve internet sitesi gizlilik ilkeleri belirlenmektedir.
Çerezler (cookies), küçük bilgileri saklayan küçük metin dosyalarıdır. Çerezler, ziyaret ettiğiniz internet siteleri tarafından, tarayıcılar aracılığıyla cihazınıza veya ağ sunucusuna depolanır. İnternet sitesi tarayıcınıza yüklendiğinde çerezler cihazınızda saklanır. Çerezler, internet sitesinin düzgün çalışmasını, daha güvenli hale getirilmesini, daha iyi kullanıcı deneyimi sunmasını sağlar. Oturum ve yerel depolama alanları da çerezlerle aynı amaç için kullanılır. İnternet sitemizde çerez bulunmamakta, oturum ve yerel depolama alanları çalışmaktadır.
Web sitemizin ziyaretçiler tarafından en verimli şekilde faydalanılması için çerezler kullanılmaktadır. Çerezler tercih edilmemesi halinde tarayıcı ayarlarından silinebilir ya da engellenebilir. Ancak bu web sitemizin performansını olumsuz etkileyebilir. Ziyaretçi tarayıcıdan çerez ayarlarını değiştirmediği sürece bu sitede çerez kullanımını kabul ettiği varsayılır.
Web sitemizi ziyaret etmeniz dolayısıyla elde edilen kişisel verileriniz aşağıda sıralanan amaçlarla T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından Kanun’un 5. ve 6. maddelerine uygun olarak işlenmektedir:
Web sitemizi ziyaret etmeniz dolayısıyla elde edilen kişisel verileriniz, kişisel verilerinizin işlenme amaçları doğrultusunda, iş ortaklarımıza, tedarikçilerimize kanunen yetkili kamu kurumlarına ve özel kişilere Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları kapsamında aktarılabilmektedir.
Çerezler, ziyaret edilen internet siteleri tarafından tarayıcılar aracılığıyla cihaza veya ağ sunucusuna depolanan küçük metin dosyalarıdır. Web sitemiz ziyaret edildiğinde, kişisel verilerin saklanması için herhangi bir çerez kullanılmamaktadır.
Web sitemiz birinci ve üçüncü taraf çerezleri kullanır. Birinci taraf çerezleri çoğunlukla web sitesinin doğru şekilde çalışması için gereklidir, kişisel verilerinizi tutmazlar. Üçüncü taraf çerezleri, web sitemizin performansını, etkileşimini, güvenliğini, reklamları ve sonucunda daha iyi bir hizmet sunmak için kullanılır. Kullanıcı deneyimi ve web sitemizle gelecekteki etkileşimleri hızlandırmaya yardımcı olur. Bu kapsamda çerezler;
İşlevsel: Bunlar, web sitemizdeki bazı önemli olmayan işlevlere yardımcı olan çerezlerdir. Bu işlevler arasında videolar gibi içerik yerleştirme veya web sitesindeki içerikleri sosyal medya platformlarında paylaşma yer alır.
Oturum Çerezleri (Session Cookies) |
Oturum çerezleri ziyaretçilerimizin web sitemizi ziyaretleri süresince kullanılan, tarayıcı kapatıldıktan sonra silinen geçici çerezlerdir. Amacı ziyaretiniz süresince İnternet Sitesinin düzgün bir biçimde çalışmasının teminini sağlamaktır. |
Web sitemizde çerez kullanılmasının başlıca amaçları aşağıda sıralanmaktadır:
Farklı tarayıcılar web siteleri tarafından kullanılan çerezleri engellemek ve silmek için farklı yöntemler sunar. Çerezleri engellemek / silmek için tarayıcı ayarları değiştirilmelidir. Tanımlama bilgilerinin nasıl yönetileceği ve silineceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için www.allaboutcookies.org adresi ziyaret edilebilir. Ziyaretçi, tarayıcı ayarlarını değiştirerek çerezlere ilişkin tercihlerini kişiselleştirme imkânına sahiptir.
Kanunun ilgili kişinin haklarını düzenleyen 11 inci maddesi kapsamındaki talepleri, Politika’da düzenlendiği şekilde, ayrıntısını Bakanlığımıza ileterek yapabilir. Talebin niteliğine göre en kısa sürede ve en geç otuz gün içinde başvuruları ücretsiz olarak sonuçlandırılır; ancak işlemin ayrıca bir maliyet gerektirmesi halinde Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenecek tarifeye göre ücret talep edilebilir.
Rize Valisi İhsan Selim Baydaş, Türk Çayının yüzüncü yılı dolayısıyla 21-23 Mayıs tarihleri arasında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde düzenlenen “Ulusal Çay Kongresi”nin ilk oturumuna katıldı.
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen kongre saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Açılış konuşmasını Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz’ın yaptığı kongrede Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin de bir selamla konuşması gerçekleştirdi.
Kongrede konuşan Vali Baydaş, Rize’yi tanımlarken iki hususa dikkat çekerek, “Rabbimiz yağmur rahmetini ve çay nimetini bolca lütfetmiş. Bu kadar yağmur ve nem olmasa bu kadar bol ve bereketli bir çay da olmazdı. Dolaysıyla rabbimize hamd ediyoruz.
1924 yılında çıkan çay kanunun 100. yılını burada önemle vurgulamamız lazım. 1923 yılında kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin henüz birinci yılında tartışılan bir mesele olan çay, 1924 yılında kanunlaşarak başlangıç hamleleri yapılıyor. İlk zamanlar başarısızlığı uğruyor gibi görülse de daha sonraki azimle bugünkü mecraya ulaşmış oluyor.
Çay, tarımsal faaliyet olarak bir uğraş neticesinde ortaya gelmiştir. Yetiştirmeyle, çeliklemeyle, tohumdan üretimle gerçekleşmiş bir ziraattır. Bu yönüyle de Osmanlı döneminden başlayarak Cumhuriyet dönemi ağırlıklı olmak üzere uğraşın ve çabanın başarısıdır çay tarımı. Bu yönüyle emeği olan herkesi tebrik ediyoruz.
Bugün onlarca çay markasına sahip bir endüstriden bahsediyoruz. Kimi yerel olarak kalmış ama büyük bir kısmı zihinlerde ulusal ve uluslararası markalar haline gelmiş. Her evde mutlaka müstahsilinin, emeklisinin ve çalışanının olduğu bir sektörden bahsediyoruz. Rize, çayla anılan bir şehir, tekrar rabbimize hamd edelim ve bu nimetin gelecek nesillere erişebilmesi için neler yapmamız gerektiğini burada konuşalım. Çayın marka değerini nasıl artırabileceğimizi tartışalım” diye konuştu.
Protokol konuşmalarının ardından Recep Tayyip Erdoğan Üniversite Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mete Avcı tarafından Çay İhtisaslaşma Koordinatörlüğü’nün sunumu gerçekleştirildi. Çaykur Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim “Türkiye’de Çayın Tarihi Gelişimi”, Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan “Türk Çayının Geleceği” ve Shizuoka Üniversitesi Çay Araştırma Merkez Müdürü Prof. Dr. Yoriyuki Nakamura Çay Islahında Modern Yaklaşımlar konulu sunumlarını gerçekleştirdi.
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nde düzenlenen programa, Rize Valisi İhsan Selim Baydaş, Belediye Başkanı Rahmi Metin, ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, İl Genel Meclis Başkanı Alim İmran Büyük, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Murat Türesin, İl Jandarma Komutanı Albay Ali Güngör, Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, Rize Ziraat Odası Başkanı Bünyamin Arslan, öğretim üyeleri, sektör temsilcileri ve öğrenciler katıldı. Kongrenin düzenlendiği salonun girişinde ise çeşitli firmaların çay sunumları gerçekleştirdi. Çay bitkisinden oluşan bütün ürünler kongre merkezinin kapısında ilgi odağı oldu.