T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI
WEB SİTESİ GİZLİLİK VE ÇEREZ POLİTİKASI
Web sitemizi ziyaret edenlerin kişisel verilerini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlemekte ve gizliliğini korumaktayız. Bu Web Sitesi Gizlilik ve Çerez Politikası ile ziyaretçilerin kişisel verilerinin işlenmesi, çerez politikası ve internet sitesi gizlilik ilkeleri belirlenmektedir.
Çerezler (cookies), küçük bilgileri saklayan küçük metin dosyalarıdır. Çerezler, ziyaret ettiğiniz internet siteleri tarafından, tarayıcılar aracılığıyla cihazınıza veya ağ sunucusuna depolanır. İnternet sitesi tarayıcınıza yüklendiğinde çerezler cihazınızda saklanır. Çerezler, internet sitesinin düzgün çalışmasını, daha güvenli hale getirilmesini, daha iyi kullanıcı deneyimi sunmasını sağlar. Oturum ve yerel depolama alanları da çerezlerle aynı amaç için kullanılır. İnternet sitemizde çerez bulunmamakta, oturum ve yerel depolama alanları çalışmaktadır.
Web sitemizin ziyaretçiler tarafından en verimli şekilde faydalanılması için çerezler kullanılmaktadır. Çerezler tercih edilmemesi halinde tarayıcı ayarlarından silinebilir ya da engellenebilir. Ancak bu web sitemizin performansını olumsuz etkileyebilir. Ziyaretçi tarayıcıdan çerez ayarlarını değiştirmediği sürece bu sitede çerez kullanımını kabul ettiği varsayılır.
Web sitemizi ziyaret etmeniz dolayısıyla elde edilen kişisel verileriniz aşağıda sıralanan amaçlarla T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından Kanun’un 5. ve 6. maddelerine uygun olarak işlenmektedir:
Web sitemizi ziyaret etmeniz dolayısıyla elde edilen kişisel verileriniz, kişisel verilerinizin işlenme amaçları doğrultusunda, iş ortaklarımıza, tedarikçilerimize kanunen yetkili kamu kurumlarına ve özel kişilere Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları kapsamında aktarılabilmektedir.
Çerezler, ziyaret edilen internet siteleri tarafından tarayıcılar aracılığıyla cihaza veya ağ sunucusuna depolanan küçük metin dosyalarıdır. Web sitemiz ziyaret edildiğinde, kişisel verilerin saklanması için herhangi bir çerez kullanılmamaktadır.
Web sitemiz birinci ve üçüncü taraf çerezleri kullanır. Birinci taraf çerezleri çoğunlukla web sitesinin doğru şekilde çalışması için gereklidir, kişisel verilerinizi tutmazlar. Üçüncü taraf çerezleri, web sitemizin performansını, etkileşimini, güvenliğini, reklamları ve sonucunda daha iyi bir hizmet sunmak için kullanılır. Kullanıcı deneyimi ve web sitemizle gelecekteki etkileşimleri hızlandırmaya yardımcı olur. Bu kapsamda çerezler;
İşlevsel: Bunlar, web sitemizdeki bazı önemli olmayan işlevlere yardımcı olan çerezlerdir. Bu işlevler arasında videolar gibi içerik yerleştirme veya web sitesindeki içerikleri sosyal medya platformlarında paylaşma yer alır.
Oturum Çerezleri (Session Cookies) |
Oturum çerezleri ziyaretçilerimizin web sitemizi ziyaretleri süresince kullanılan, tarayıcı kapatıldıktan sonra silinen geçici çerezlerdir. Amacı ziyaretiniz süresince İnternet Sitesinin düzgün bir biçimde çalışmasının teminini sağlamaktır. |
Web sitemizde çerez kullanılmasının başlıca amaçları aşağıda sıralanmaktadır:
Farklı tarayıcılar web siteleri tarafından kullanılan çerezleri engellemek ve silmek için farklı yöntemler sunar. Çerezleri engellemek / silmek için tarayıcı ayarları değiştirilmelidir. Tanımlama bilgilerinin nasıl yönetileceği ve silineceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için www.allaboutcookies.org adresi ziyaret edilebilir. Ziyaretçi, tarayıcı ayarlarını değiştirerek çerezlere ilişkin tercihlerini kişiselleştirme imkânına sahiptir.
Kanunun ilgili kişinin haklarını düzenleyen 11 inci maddesi kapsamındaki talepleri, Politika’da düzenlendiği şekilde, ayrıntısını Bakanlığımıza ileterek yapabilir. Talebin niteliğine göre en kısa sürede ve en geç otuz gün içinde başvuruları ücretsiz olarak sonuçlandırılır; ancak işlemin ayrıca bir maliyet gerektirmesi halinde Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenecek tarifeye göre ücret talep edilebilir.
Rize’deki 343 köy muhtarına yol, su, imar vb. konularla ilgili kurumların yetki ve görevleriyle ilgili bilgilendirmelerin yapıldığı “Köy Muhtarları Çalıştayı” yapıldı.
31 Mart 2024 tarihinde gerçekleşen mahalli idareler seçiminde Rize'de muhtarlık görevi yapmaya hak kazanan 343 köy muhtarına yönelik yol, su, imar vb. konularla ilgili kurumların görev ve yetkileri hakkında Rize İl Özel İdaresi tarafından düzenlenen "Köy Muhtarları Çalıştayı"nda bilgilendirmeler yapıldı.
4 etaptan oluşan çalıştayın ilk grubunda Merkez ilçe, Güneysu ve Derepazarı ilçelerindeki köy muhtarları ile İl genel meclis üyelerine yönelik bilgilendirme yapıldı. Rize Öğretmenevinde düzenlenen çalıştayda 15 masada 19 konu hakkında İl Özel İdaresi personeli ve ilgili kurum müdürleri tarafından muhtarlara ve İl genel meclis üyelerine bilgilendirmeler yapıldı. Çalıştayda muhtarlardan köylerinde en önemli 3 konuyla ilgili talepleri de alındı.
Toplantıda ayrıca bağımlılıkla mücadele konusunda Sağlık Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı tarafından bilgilendirmeler yapıldı.
Çalıştayda konuşan Vali Baydaş, “Aramızda tecrübeli ve yeni seçilen muhtarlarımız var. Vatandaşlarımızın sizlere verdiği yetkiyi en iyi şekilde kullanmanız için bu çalışmayı yaptık. Bugün yaptığımız bu çalışma devlet kurumlarından hizmet almada, talep ve istekte bulunmada sizlere yol gösterici olacaktır.
5 yıllık süreç içerisinde sizlerden nasıl bir çalışma beklediğimizi, muhtarlarımızın köyleriyle ilgili nasıl çalışmalar yapmak istediğini karşılıklı istişare edeceğiz. Bu bekli de Türkiye genelinde ilk defa yapılıyor. 4 etap halinde il genelindeki bütün köy muhtarlarımızla bu toplantımızı yapacağız. Bu toplantılarda muhtarlarımızın ilgileneceği her hususla ilgili değerlendirmeler yapılacak” dedi.
Toplantıya; Rize Valisi İhsan Selim Baydaş, Güneysu Kaymakamı Muhammed İkbal Yelek, Derepazarı Kaymakamı Samet Yükselecek, İl Emniyet Müdürü Murat Türesin, İl Jandarma Komutanı Ali Güngör, İl Genel Meclis Başkanı Ali İmran Büyük, Milli Parklar Bölge Müdürü Cüneyt Aloğlu, Afad İl Müdürü Mehmet Salih Avcı, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Ali Serkan Savaş, Tarım ve Orman Müdürü Murat Genc, İl Sağlık Müdürü Mustafa Tepe, İl Özel İdare Genel Sekreteri Ümit Hüseyin Sarı, İl Genel Meclis Üyeleri ve köy muhtarları katıldı.